دوشنبه, 18 دی 1396 11:02

یک برنامه تمرینی خوب ویژه

نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 رای)

تعیین یک برنامه تمرینی بلندمدت که واقعاً موثر باشد، آنقدرها هم که فکر می کنید ساده نیست. اگر صرفاً رفتن به باشگاه و انجام یک سری تمرینات، مفید بود پس هر کسی که عضو باشگاه است باید کاملاً خوش اندام و متناسب و قوی باشد.

به گزارش آکاایران: این روزها هزاران پیام فیتنس متفاوت مدام به ما می رسد و واقعاً سخت است که تشخیص دهیم کدام شان واقعاً مفید و خوب است و کدام شان بی ارزش. مثلاً آیا شما واقعا می دانید کراس فیت برای تان مناسب است یا زومبا یا شاید هم ترکیبی از همه ی این ها؟!

 شاید به خودتان بگویید: «بهترین برنامه برای من برنامه ای است که برای خودِ من نتیجه داشته باشد» و البته حق با شماست. اما این دقیقاً یعنی چه؟ اینکه از یک برنامه تمرینی سراغ برنامه ی دیگری بروید یا مدام در حال تغییر برنامه باشید و طبق پیام ها و اطلاعاتی که به شما می رسد دگرگون شوید، اساساً کار درستی نیست.

 بدن ما یک دستگاه بسیار پربازده است که فوراً خودش را با شرایطی که در آن قرار می گیرد، وفق می دهد. یک برنامه تمرینی ایمن و بلندمدت و موثر باید شامل مجموعه ای از متغیرها باشد.

 موثرترین برنامه ها آنهایی هستند که ۱۰ ویژگی زیر را دارا باشند:

. یک برنامه تمرینی خوب باید مختص شما باشد

یک برنامه تمرینی خوب باید همیشه بر اساس اهداف ، توانایی ها و محدودیت های تان تعیین شده باشد. یک پزشک هیچ وقت نسخه ی یک بیماری دیگر را برای شما تجویز نمی کند؛ برنامه تمرینی نیز همین طور است.

 اگر شما علاقه ای به دوی ماراتن ندارید، چر ا باید در هفته ۵۰ مایل بدوید؟ اگر قصدتان فقط این است که ۷ کیلو وزن کم کنید و احساس بهتری داشته باشید، چرا باید ددلیفت را انجام دهید؟ اگر قبلاً هرگز وزنه برداری به شیوه ی المپیک را انجام نداده اید و ۱۰ سال است که فاقد تحرک و فعالیت بوده اید، چرا باید چنین تمرینی انجام دهید؟

 گاهی واقعاً به این فکر نمی کنیم که چرا تمرین خاصی را مدام انجام می دهیم و تنها می خواهیم کاری کرده باشیم.

 ۲. یک برنامه تمرینی خوب باید چالش برانگیز و قابل پیشرفت باشد

 یک برنامه تمرینی مناسب باید به اندازه ی کافی چالش برانگیز باشد تا موجب رشد عضلات شده و سیستم عصبی مرکزی تان را تحریک کند و همچنین باید پیش رونده باشد تا چالش مورد نظر را ایجاد کند.

 حتماً کسانی را دیده اید که ماه هاست تمرینات یکنواخت را با وزنی ثابت و همیشگی انجام می دهند و تغییری هم در ظاهرشان دیده نمی شود چون پیشرفتی ندارند. البته منظور این نیست که خودتان را درگیر تغییرات و نوسانات مداوم کنید ما باید به طور پیوسته، بدن تان را جهت تغییرت متناسب، تحریک و تشویق کنید.

 


 

پیشنهاد مطالعه: چگونه یک برنامه ورزشی مناسب انتخاب کنید؟

 


 

۳. یک برنامه تمرینی خوب باید شامل تمرینات قدرتی باشد

 

شاید فانتزی خیلی ها این باشد که وزنه ی سنگینی را بلند کنند و با موفقیت سرجایش برگردانند. دیگر دوره ی دویدن های طولانی مدت روی تردمیل یا زمان های طولانی روی الپتیکال بودن و اینکه فکر کنید چربی سوزی تمام آن چیزی است که باید هدف تان باشد، گذشته است.

 

اگر می خواهید لاغرتر، قوی تر و سالم تر باشید پس باید حتماً تمرینات قدرتی و استقامتی را در برنامه تان داشته باشید. بهترین شیوه ی ممکن برای چربی سوزی که تقریباً هدف همه ی افراد است، این است که بافت عضلانی فاقد چربی را افزایش دهید. یادتان باشد هم باید جنبه ی قدرتی را مدنظر داشته باشید و هم جنبه ی استقامتی را ، چون هر دو به یک اندازه مهم هستند.

. یک برنامه تمرینی خوب باید شامل تمرینات هوازی باشد

اگر به دنبال این هستید که تا حد ممکن تنومند و قوی شوید، شاید صرفاً تمرین با وزنه، مفید باشد اما اگر می خواهید لاغرتر شوید، سوخت و سازتان  را تقویت کنید و چربی های ناخواسته را آب کنید پس افزودن تمرینات هوازی ضرورت دارد.

 

دیگر نیازی به بازگو کردن فواید تمرینات هوازی نیست. اگر فکر می کنید تمرین هوازی، وقت تلف کردن است، بهتر است تجدید نظر کنید. شاید برای تان خسته کننده باشد اما سلامت قلب و سیستم تنفسی تان، یکی از قوی ترین شاخص های طول عمرتان است؛ یعنی قلب سالم و قوی معادل طول عمر بیشتر است.

 

اگر واقعاً به دنبال چالش هوازی هستید، تمرینی بهتر از رکاب زدن برای قلب و پاها موجود نیست. اگر تا به حال امتحان نکرده اید حتما این کار را بکنید چون خودتان باید نتایجش را تجربه کنید.

 

اگر هنوز هم در مورد فواید تمرین هوازی قانع نشدید، چند امتیاز بسیار عالی دیگر:

 

 • کاهش ریسک بیماری های قلبی
 • کاهش اضطراب
 • کاهش کلسترول
 • کاهش استرس
 • افزایش توده ی هم چرب بدن
 • کاهش ریسک دیابت و چاقی

 

تمرین هوازی می تواند به شکل های گوناگون انجام شود که به نظر من بهترین فرم آن تمرینات متناوب با شدت بالا یا تمرینات دوره ای است.

 

نمونه:

 

 1.  ۳۰ ثانیه تمرین به دنبالش ۳۰ ثانیه استراحت
 2.  انجام ۳ راند کلی
 3. انجام تمریناتی چون بورپی، اسکوات پرشی، بالا رفتن کوهنورد، پرس اسکوات، چرخش روسی یا شنا سوئدی.

 

هدف این است که ضربان قلب تان را بالا ببرید تا جایی که محدودیت های تان را پشت سر گذاشته و سپس استراحت کنید و قبل از تکرار مجدد، اجازه دهید ضربان قلب تان پایین بیاید. این شیوه ای بسیار عالی برای افزایش قدرت، استقامت و بهبود عملکرد قلب است. طناب زدن هم راهی ارزان و خوب برای این هدف است، پس اگر تا به حال طناب نزده اید بهتر است شروع کنید.

پیشنهاد مطالعه: بهترین تمرینات کاردیو (هوازی) برای چربی سوزی

 


 

۵. یک برنامه تمرینی خوب باید شامل گرم کردن پویا و سردکردن در انتها باشد

 

وقتی با بدن سرد، تمرین را شروع می کنید فشار زیادی به مفاصل، رباط ها و عضلات وارد می آید. درست مثل اینکه وسط زمستان، اتومیبل تان را قبل از گرم کردن، به حرکت در آورید.

 

راه می رود اما احتمال زیادی وجود دارد که به زودی مشکلی به وجود بیاید. اینکه شانه های تان را چند بار بچرخانید، گرم کردن محسوب نمی شود! ۵ تا ۱۰ دقیقه یک گرم کردن پویا برای کل بدن انجام دهید و اگر عرق نکردید، بدانید کارتان ایراد دارد. هدف این است که گرم شوید؛ یعنی واقعاً بدن تان گرم شود و عرق کنید!

 

خیلی خوب است که قبل از گرم کردن پویا، ۵ دقیقه راه بروید یا روی تردمیل بدوید. بعد از تمرین هم باید به مدت ۵ دقیقه بدن تان را سرد کنید و کشش های سبک و درجا انجام دهید.

 

۶. یک برنامه تمرینی خوب باید شامل تمرینات میان تنه، انعطاف پذیری، تحرک پذیری، قدرتی و خودرهاسازی مایوفاشیال (SMR) باشد

 

یک برنامه تمرینی خوب و برنامه ای که برای سلامت بلندمدت تعین شده باید چیزی فراتر از بلند کردن وزنه ها بوده و جنبه های مختلف حرکتی زیادی را در برگرفته و سلامت اندام ها و مفاصل تان را هم مدنظر داشته باشد.

 

متاسفانه، از سرِ غرور و هیجان، وزنه ها را بلند می کنند و توجهی به سلامت بلندمدت شان ندارند، یعنی چنین هدفی در ذهن شان تعریف نشده است. البته این تا حدودی طبیعی است چون انجام یک کار متعادل که هم ذهن را شامل شود و هم هیجان نسبت به ظاهر را در بر بگیرد، چندان جذاب نیست اما ضرورت دارد. فقط این را بدانید وقتی ۶۰ ساله شدید و دیگر نمی توانید به راحتی حرکت کنید و انعطاف کمتری خواهید داشت، اهمیت این موضوع را درک خواهید کرد.

 

بخشی از تمرینات انعطافی نه تنها باید شامل تمرینات کششی باشد بلکه تمرینات اصلاحی را نیز باید انجام دهید. مثلاً آنهایی که وضعیت بدنی نادرستی دارند که دلیلش تمام روز پشت میز نشینی است، باید با باندهای ورزشی، تمرینات مربوط به تغییر وضعیت شانه ها را انجام دهند. وال اسلاید و کشش های عمقی هم برای باز کردن جلوی شانه ها و عضلات سینه مناسب هستند تا این عضلات سفت و منقبض شده را ریلکس کنند.

اگر از فوم رولر که به آن  استفاده نمی کنید رها سازی مایوفاشیال توسط خود فرد (self-myofacial release) هم می گویند، پس اکیداً توصیه می کنم شروع کنید. قبل از تمرین، ۵ دقیقه وقت بگذارید و گروه های عضلانی اصلی تان را با استفاده از فوم رولر بکشید. فواید این کار بی شمار است و تاثیری که دارد، در اصل باز کردن گره های کوچک در بافت نرم عضلانی تان (fascia) است که به دلیل کشش ندادن یا الگوهای مکرر حرکتی مثلاً تمام روز پشت میز نشستن روی می دهد.

 

۷. یک برنامه تمرینی خوب باید محدودیت زمانی داشته باشد

 

وقتی پای تمرینات ورزشی به میان می آید، شدت تمرین یکی از مهم ترین جنبه های آن است. برای اینکه تمرینی سخت داشته باشید، نباید زمانش را طولانی کنید. نتیجه متفاوت خواهد بود، درست است؟

 

تمرینات ورزشی معمولاً بعد از حدود یک ساعت، مشمول قانون بازدهی نزولی می شوند. دیگر زمان جلسات دو ساعته ی تمرین، گذشته است. ضمناً انسان امروز که مشغله های زیادی دارد، دیگر فرصت تمرین ِ بیشتر از یک ساعت را ندارد.

 


 

پیشنهاد مطالعه: مدت زمان یک جلسه برنامه تمرین چقدر باید طول بکشد؟

 


 

۸. یک برنامه تمرینی خوب باید هر سه سطح حرکتی را دربر بگیرد

 

تمرینات زیر در چه چیزی مشترک هستند؟

 

 • کشش عضله ی دوسر بازو
 • پشت بازو دیپ
 • پرس سینه روی نیمکت شیب دار
 • لانگز
 • بَک اسکوات

 

جواب: همه ی این تمرین ها در یک سطح حرکتی هستند (ساجیتال یا سهمی)

 

بدن ما فقط در یک سطح حرکت نمی کند. ورزش یا حرکت، چیزی است که ما به طور پیوسته براساس آن فعالیت ها را انجام می دهیم و رشد می کنیم. با افزایش سن، بدن ما کمتر پاسخگو خواهد بود و سازگاری کمتری با فشارهایی که بر آن وارد می کنیم خواهد داشت و این واکنش پذیری به مروز کمتر و کمتر هم خواهد شد.

 

یک برنامه ی تمرینی خوب باید شامل حرکاتی در تمام سطوح باشد و در بلندمدت، جواب دهد. نه اینکه صرفاً تناسب اندام داشتن یا خوش اندام به نظر رسیدن در تیپ های مختلف را هدف قرار دهد.

هرچند همه ی این ها خوب و ایده آل هستند اما باید احساس خوب، آزادی عمل در حرکات و فاقد درد و آسیب بودن را هم مدنظر داشته باشید. تمرین در هر سه سطح حرکتی، راهی است که به این اهداف کمک می کند. چند نمونه:

 

فرونتال یا عرضی

 

 •  لانگز جانبی
 • ابداکتور مفصل لگن
 • کشش جانبی عضله ی کتف

 

سطح ساجیتال یا سهمی

 

 • اسکوات
 • لانگز به جلو
 • پیاده روی یا دو

 

سطح افقی یا هوریزنتال

 

 • چرخش روسی
 • تاب دادن چوب دستی (swinging a bat)
 •  کابل وودچاپ (cable woodchop)

 

۹. یک برنامه ی تمرینی خوب باید چالش برانگیز و مدام درحال تحول و تکامل باشد

 

یک برنامه ی تمرینی باید هر ۴ تا ۱۰ هفته، تغییر کند که بستگی به وضعیت کنونی فیتنس تان دارد. یک مبتدی در فیتنس شاید مدت زمان طولانی تری با یک برنامه سَر کند. خیلی ها عقیده دارند «اغفال عضلات» یا muscle confusion، صحت ندارد و نیازی نیست بیشتر از چند بار در سال، برنامه را تغییر دهید، اما به نظر من اینطور نیست.

 

اگر شما برنامه ی یکنواخت داشته باشید، تمرین هایی خواهند بود که دیگر نتیجه ای ندارند، پس باید تغذیه و تمرین تان را مجدداً بررسی کنید.

 

چند علامت نسبتاً متداول وجود دارند که نشان می دهند زمان تغییر برنامه تان رسیده است:

 

 • پیشرفت تان متوقف شده است
 • به شما انگیزه نمی دهد
 • بدن تان را به چالش نمی کشد
 • اهداف تان تغییر کرده است
 • کسل کننده شده است

 

با وجود همه ی اینها اگر تمرین تان هنوز هم به شما جواب می دهد و هشت هفته هم از شروعش گذشته است، پس تغییرش ندهید و صبر کنید تا روندتان متوقف شود و سپس تغییرش دهید.

 

در اینجا چند عامل را برای تان می گوییم که می توانید برای بیشتر به چالش کشیدن بدن تان، تغییرشان دهید:

 

 • انتخاب تمرین
 • طول تمرین
 • حجم تمرین (زمان کلی که تحت فشار و تنش هستید)
 • ترتیب تمرین ها
 • دوره های استراحت
 • سوپرسِت ها
 • دراپ سِت ها
 • تمرکز تمرین (تعادل، ثبات، استقامت، قدرت و …)

 

تمرین شما باید جوری تحول پذیر و تکاملی باشد که مدام انگیزه بخشی داشته باشد. مثلاً ۶ ماه تمام فقط به تمرینات استقامتی نپردازید یا ۸ هفته را صرف تمرین های تعادلی نکنید. یادتان باشد شدت تمرین، یکی از بااهمیت ترین جنبه های یک برنامه ی تمرینی است. اگر خودتان را مجبور نکنید که از محدوده ی توان تان فراتر بروید، پس یعنی به شدت کافی تمرین نمی کنید.

 

۱۰. یک برنامه تمرینی خوب باید شامل سِت ها، تکرارها و دوره های استراحت مشخصی باشد

 

اینکه فقط یک گوشه از باشگاه حرکتی را تکرار کنید، پیشرفتی برای تان نخواهد داشت. شاید در شرایطی خاص مفید باشد اما موقت خواهد بود. نکات زیر برای شروع مفیدند:

 

برای استقامت و استحکام عضلانی

 

 • یک تا سه ست برای هر بخش از بدن
 • ۱۲ تا ۲۰ تکرار برای هر ست
 • دوره های استراحت ۶۰ تا ۹۰ ثانیه ای بین ست ها
 • حرکات کنترل شده و آهسته، مخصوصا در بخش خارج از مرکز تمرین (eccentric)
 • برای رشد عضلات (هیپرتروفی)

 • ۳تا ۵ ست برای هر بخش از بدن
 • ۶ تا ۱۲ تکرار برای هر ست
 • دوره های استراحت کمتر از ۶۰ ثانیه
 • حرکات با سرعت متوسط

 برای استقامت بهینه

 ۴ تا ۶ ست برای هر بخش از بدن

 • یک تا ۵ تکرار برای هر ست
 •  دوره های استراحت طولانی تر، مثلا ۳ تا ۵ دقیقه بین ست ها
 • حرکات با سرعت

 برای افزایش قدرت

 ۳ تا ۶ ست برای هر بخش از بدن

 • یک تا ۵ تکرار برای هر ست
 •  دوره های استراحت طولانی تر، مثلا ۳ تا ۵ دقیقه بین ست ها
 • حرکات با سرعت تند و انفجاری

 بهترین برنامه ی تمرینی کدام است؟

 به طور خلاصه: یک برنامه ی خاص موجود نیست!

 هنوز هم نکات زیادی وجود دارد که در مفید بودن و اثرگذاری تمرین اهمیت دارد، اما نکاتی که گفته شد برای شروع خوب هستند. پس اگر تا به حال این ۱۰ نکته را مدنظر نداشتید، شروع کنید.

 این را درک کنید که داشتن یک برنامه ی مناسب و به جا نه فقط در دوره های طولانی تری از زمان، در حال پیشرفت نگه می دارد، بلکه به شما کمک می کند به استقامت و توده ی عضلانی بیشتری رسیده و سریع تر از یک برنامه ی تصادفی و نامناسب، چربی های بدن تان را کم کنید.

 برنامه را بر اساس هدف تان انتخاب و تنظیم کنید. البته من یا هیچ کس دیگری نمی گوییم که برنامه تمرینی باید صددرصد کامل باشد، چنین چیزی موجود نیست. بلکه منظور من این است که عواملی وجود دارد که می تواند سبب شود برنامه ای خوب باشد یا بسیار عالی!

هر کسی منحصربفرد است و به محرک های گوناگون، واکنش های مخصوص خودش را نشان خواهد داد اما به عقیده ی من، تمام تمرینات ورزشی باید نکاتی را به طور مشترک دارا باشند. در کنار تمام این توصیه های گفته شده، ملاحظات تغذیه ای را فراموش نکنید تا این نکات، بی اثر نشوند

مشاهده 1144 مرتبه آخرین بروز رسانی دوشنبه, 18 دی 1396 15:31
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید